Concurs național de cântat în franceză câștigat de o elevă din Pașcani

Etapa de calificări pentru Festivalul internațional de muzică francofonă Chants, sons, sur scène de la Baia-Mare s-a încheiat. Les Qualifs de Iași, ediția 2018, ne-au adus din nou împreună, elevi si profesori, ne-au făcut să împărtășim emoții și sentimente frumoase și să ascultăm adolescenți și tineri pasionați de muzica francofonă.

„Le mulțumim colegelor noastre de la Liceul ,,Miron Costin’’ din Iași, doamnele profesoare Anca Bucuci, Diana Mazga și Angela Marcu, care au fost gazde perfecte și doamnei profesor Ramona Bojoga de la Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu’’, care s-a ocupat cu multă seriozitate de verificarea negativelor și de alte aspecte tehnice și organizatorice.” a precizat profesor Simona Nenov.

Iată elevii calificați –

  • Les 13 – 15 ANS

Premier prix MANOLE MĂLINA ANDREEA, Tous les mêmes, Stromae ,2013, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu’’,  professeurs MAFTEI GRAȚIELA, POPEL IRINA

Deuxième prix GHIBEA ANDRA –MARIA, Je te promets, Zaho, 2008, Colegiul Național ,,Emil Racoviță’’, professeur NENOV SIMONA

Troisième prix PRISĂCARIU ANDREEA NARCISA, Où je vais, Amel Bent, 2009, Colegiul Național  ,,August Treboniu Laurian’’, Botoșani,  professeur RUSU ALINA DIANA

Mention du jury  COSTAN MARA IOANA, Toi+Moi, Grégoire,2008, Liceul Teoretic ,,Miron Costin’’ Pașcani, professeur HRIȚCU MESENSCHI GABRIELA

  • Les 16 – 17 ANS

Premier prix  BALAN RALUCA, qualifiée pour la finale de Baia-Mare, Lis dans mes pensée, Julie Zenatti, 2004, Colegiul Național  ,,August Treboniu Laurian’’,Botoșani,  professeur RUSU ALINA DIANA

Deuxième prix FRĂSINESCU IOANA, Si t’étais là, Louane, 2017, Colegiul Național  ,,August Treboniu Laurian’’, Botoșani, professeur RUSU ALINA DIANA

Troisième prix COSTAN BIANCA, Pardonne-moi ce caprice d’enfant, Mireille Mathieu, reprise 2009, Liceul Teoretic ,,Miron Costin’’ Pașcani, professeur  DĂSCĂLIȚA ELENA

Mention du jury  BÎRLESCU ALINA ELENA, Comment vivre sans toi, Caroline Costa, 2012, Liceul cu program sportiv Iași, BENȚA PETRA DANA

BĂTĂIOSU ADELINA, Maman, Louane , 2015, Colegiul Național  ,,August Treboniu Laurian’’,Botoșani,  professeur RUSU ALINA DIANA

Mention « encouragement » GRIGORIU LAURA ANA MARIA, Tu vas me manquer , Maitre Gims, 2015, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu’’,  professeurs, BOJOGA RAMONA PETRONELA, POPEL IRINA

STOLERIU BIANCA, T’es beau, Pauline Croze, 2012,  Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu’’,  professeurs RALUCA CHIRU, IRINA POPEL

  • Les 18 – 25 ANS

Premier prix   Armeniea Melania Ioana, qualifiée pour la finale de Baia-Mare Madame, Monsieur, Mercy,2017, Colegiul Național ,,Mihail Sadoveanu’’,Pașcani, professeur APARASCHIVEI ANCA

Deuxième prix  ROGOJINĂ DIANA MARIA, Parler à mon père, Céline  Dion,2012, Colegiul Național ,,Garabet Ibrăileanu’’,professeurs, BOJOGA RAMONA PETRONELA, POPEL IRINA

FLOREA IOANA ALEXANDRA, Si t’étais là, Louane, 2017, Colegiul Național ,,Emil Racoviță’’, professeur BĂDĂRĂU SIMINA

Troisième prix IRIMIA ANDREEA ROXANA, Ebloui par la nuit, ZAZ, 2010, Colegiul Național ,,Emil Racoviță’’, professeur BĂDĂRĂU SIMINA

Mention du jury  SMEREA MARILENA GEORGIANA,  Si jamais j’oublie, ZAZ, 2015, Liceul Tehnologic ,,Petru Poni’’, professeur BRANDUSA IONESCU

POPA ELENA DIANA, Belle, ZAZ, 2013, Liceul Tehnologic ,,Petru Poni’’, professeur PLOAE MONA LAURA

Comentarii

comentarii