România – Albania 0-1. REZULTAT RUȘINOS! Tricolorii OUT de la Euro 2016!

logo sportNa?ionala României se va întoarce acas?. Ast?zi, salve la Lyon, „tricolorii” lui Anghel Iord?nescu au îngenuncheat în fa?a Albaniei, scor 0-1, în ultima etap? a Grupei A. Astfel, albanezii reu?esc s? înving? reprezentativa noastr?, dup? o pauz? de 68 de ani.

”Asta e o echip? care are o anumit? limit?, pe care e foarte greu s? o dep??easc?. Vor trebui ani, mult timp, s? reconstruim alt? echip?, de la zero. Dar s? vedem de unde vin, s? naturaliz?m poate. E greu s? vorbim despre acest meci.

Într-adev?r, dup? pauz? s-a f?cut schimbarea pe care am v?zut-o to?i, Sânm?rtean a adus, într-adev?r, plusul de combina?ii, dar a fost pu?in. Stanciu nu s-a v?zut nici el. Am avut doar acea ocazie, bara lui Andone, în rest nimic. Dac? ne respect?m, trebuie s? batem Albania, altfel nu po?i s? faci nimic”, a spus Balint.

Ghinion teribil pentru Denis Alibec, în meciul dintre România ?i Albania, din ultima etap? a grupei A de la Euro 2016. Atacantul campioanei Astra Giurgiu s-a accidentat la genunchi la începutul reprizei a doua a partidei de la Lyon ?i a fost scos pe targ? de pe gazon.

”Sunt dezam?git, suntem f?r? cuvinte. Ne-am dezam?git pe noi, familiile noastre, am dezam?git o ?ar? întreag?. Ne-am dorit s? câ?tig?m acest meci, am atacat, mai ales în repriza a doua, am avut ocazii, ?uturi la poart?, o bar?, dar nu a vrut s? intre mingea.

Am vrut s? ne calific?m, era o ?ans? pentru noi to?i cei de aici, dar i-am dat cu piciorul .Îmi pare r?u c? nu ne-am putut califica, mai ales c? am 32 de ani, nu ?tiu ce va fi de acum înainte”, a spus S?punaru.

”Ne doream s? câ?tig?m, s? mergem mai departe, dar din p?cate am f?cut un joc foarte slab azi, nu meritam s? ne calific?m. Într-adev?r, ne-am dorit foarte mult s? ne calific?m mai departe, era o ?ans? important? pentru noi to?i. Ne pare r?u c? i-am dezam?git pe fani ?i ne-am dezam?git ?i pe noi, practic. E o sear? neagr?.

Suntem… Nu ?tiu dac? suntem slabi, dar jocul a fost slab, nu am reu?it s? marc?m, dar ei ne-au pedepsit la singura ocazie avut?. Nu ?tiu ce mai urmeaz?, nu vreau s? m? gândesc acum la ce o s? fie, pentru c? tocmai am pierdut o calificare ?i e foarte dureros. E cel mai trist moment din cariera mea”, a declarat Stanciu.

FRF tolereaz? falimente, insolven?e, participante în cupele europene care n-au ce c?uta acolo, iar aici includ ?i clubul meu, CSMS Ia?i, oameni care î?i dau prime de zeci de mii de euro. E o conducere incompetent?, falimentar?, care nu are nimic în comun cu sportul ?i care lucreaz? doar la chestii de imagine.

A mai fost ?i schimbarea staff-ului medical cu pu?in timp înaintea turneului final. Pompilic? ?tia foarte bine juc?torii, iar renun?area la el a fost o mare gre?eal?. E f?r? precedent s? se întâmple a?a ceva înaintea unui turneu final. Sunt gre?eli impardonabile„, a declarat Florin Prunea