România 5-1 Georgia. Gură de oxigen pentru tricolori înainte de startul Campionatului European

logo sportNa?ionala de fotbal a României a învins forma?ia Georgiei cu scorul de 5-1 (2-0), online vineri seara pe Arena Na?ional? din Bucure?ti, ed în ultima repeti?ie înaintea particip?rii la EURO 2016.

În fa?a a 27.934 de spectatori, tricolorii au întâmpinat o rezisten?? palid? din partea Georgiei, care a pus serios um?rul la acest succes categoric, conturat prin golurile marcate de Adrian Popa (2), Aleksandr Amisula?vili (3, autogol), Nicolae Stanciu (48), Gabriel Torje (80), Claudiu Ke?eru (86), respectiv Cosmin Mo?i (67, autogol).

Practic meciul a început de la 2-0 pentru echipa României: Adrian Popa a profitat de o eroare a lui La?a Dvali ?i a deschis scorul în minutul 2, dup? care Aleksandr Amisula?vili a avut o interven?ie nefericit? la centrarea lui Ra? ?i ?i-a trimis mingea în proprie poart? (3).

Tricolorii au continuat s? asalteze poarta lui Kvashvadze, dar acesta a fost la post la ?utul lui Stanciu (12).

România a fost aproape de gol în minutele 12 ?i 18, dar Bogdan Stancu ?i Adi Popa au trimis mingea în bar?.

Georgia a încercat s? ias? mai mult la joc ?i ?i-a creat o bun? situa?ie de a reduce din diferen??: Kverkvelia a reluat cu capul în urma unui corner (26), dar T?t?ru?anu a respins inspirat de la vinclu. Oaspe?ii au mai avut o oportunitate notabil? în prima repriz?, Qazai?vili (31) nu a reu?it s? îl înving? pe T?t?ru?anu cu un ?ut din afara careului.

România a mai avut o ?ans? prin Andone (34), dar atacantul na?ionalei a tras în plasa lateral? din unghi.

Echipa antrenat? de Anghel Iord?nescu a început excelent ?i repriza a doua, Nicolae Stanciu marcând al treilea gol al partidei (48), dup? o pas? venit? de la adversar.

Hoban a ratat o bun? ocazie (55), ?utul s?u din pozi?ie favorabil? trecând mult pe lâng? poart?. Stanciu (58) a tras peste poart? din lovitur? liber?, dar ?i oaspe?ii au avut o situa?ie notabil? (61), îns? ?utul lui Mcedlidze s-a dus în plasa lateral?.

Oaspe?ii au reu?it s? înscrie în cele din urm? în minutul 67, prin autogolul lui Cosmin Mo?i, care a reluat în plasa propriei por?i o centrare venit? de pe partea stâng? a atacului georgian, presat fiind de Levan Mcedlidze.

Chipciu a ratat o mare ocazie de gol (76), ?utând peste poart? din pozi?ie favorabil?. ?iskaridze (76) a fost ?i el aproape de gol, la poarta cealalt?, dar reluarea sa a fost imprecis?.

Al patrulea gol a fost marcat pe contraatac, Chipciu ?i Torje evitând pozi?ia de ofsaid ?i sc?pând singuri cu portarul: primul a pasat, Torje marcând f?r? opozi?ie (80).

Galopul de s?n?tate al tricolorilor a continuat, iar Claudiu Ke?eru a marcat cu un ?ut de la distan?? (86), deviat de Aleksandr Amisula?vili.

Kvilitaia a irosit o mare oportunitate de gol (90), fiind deposedat in extremis în careul mic. Ultima mare ocazie de gol a fost ratat? de Chipciu (90+3), în situa?ie de singur cu portarul.

Tricolorii au încheiat în for?? preg?tirile pentru turneul final din Fran?a, dup? dou? rezultate ?i presta?ii mai pu?in conving?toare, 1-1 cu RD Congo ?i 3-4 cu Ucraina, ambele în stagiul din Italia.

Peste exact o s?pt?mân?, România va juca meciul de deschidere la EURO 2016, contra Fran?ei, echipa gazd? (10 iunie, Stade de France, 22,00). România va mai întâlni în Grupa A echipele Elve?iei (15 iunie) ?i Albaniei (19 iunie).