Simona Halep a învins-o pe Ana Ivanovic şi s-a calificat în semifinale la Madrid

305964-simona-halep2Simona Halep a învins-o pe Ana Ivanovic ?i s-a calificat în semifinalele turneului de la Madrid, salve revan?ându-se astfel pentru înfrângerea suferit? în fa?a aceleia?i juc?toare în Fed Cup.

Dup? un început mai slab de meci, hospital în care Ivanovici s-a desprins la 2-0, Simona a început s?-?i revin?. Beneficiind ?i de gre?elile nefor?ate ale juc?toarei din Serbia, Halep a c?p?tat mai mult? încredere ?i a pus st?pânire pe partid?, ea reu?ind s? câ?tige consecutiv urm?toarele ?ase ghemuri. Astfel, dup? aproximativ 27 de minute, Halep a reu?it s? se impun? în prima man?? cu scorul de 6-2.

Setul secund a început cu Halep la conducere, care a ob?inut un break, îns? imediat Ivanovici a câ?tigat pe serviciul româncei. În cel de-al treilea ghem, Halep a reu?it s? câ?tige la 0 pe serviciul lui Ivanovici. Dup? ce fiecare sportiv? ?i-a câ?tigat propriul serviciu, Ivanovici a cerut pentru a doua oar? în partid? interven?ia antrenorului, îns? nici de aceast? dat? sfaturile tehnicianului nu au avut efectul scontat pentru fostul lider WTA, Halep reu?ind s? se distan?eze la 5-2 ?i încheind partida la prima minge de meci.

În semifinale, Halep va juca împotriva cehoaicei Petra Kvitova, fost? campioan? la Wimbledon ?i a cincea favorit? la Madrid.

Kvitova a avansat în penultimul tur dup? ce americanca Serena Williams, num?rul 1 mondial, s-a retras din cauza unei accident?ri.

Williams a acuzat dureri la coapsa stâng? ?i foarte probabil nu va lua parte nici la urm?torul turneu din circuitul WTA, la Roma.

Pentru calificarea în semifinalele de la madrid, Halep va primi 390 de puncte WTA ?i un cec în valoare de 172.425 de euro.