De la 17:00 joacă HALEP pentru titlu la Wimbledon

Simona Halep întâlneşte astăzi, în jur de ora 17:00, pe revelaţia turneului de la Wimbledon, puştoaica de 15 ani, Cori Gauff, care a eliminat şase jucătoare cu clasament net superior.Meciul contează pentru optimile de finală, iar câştigătoarea poate ajunge în sferturi cu chinezoaica Zhang Shuai sau ucraineanca Daiana Iastremska.

Simona Halep joacă astăzi meciul din optimile de finală ale turneului de la Wimbledon contra revelaţiei competiţiei americanca de 15 ani, Cori Gauff, clasată pe poziţia 313 în clasamentul WTA. Meciul va avea loc pe terenul numărul 1, după întâlnirea Serena Williams – Carla Suarez, care începe la ora 15.00.

Cori a obţinut trei succese în calificări jucătoare superior clasate: spaniola Aliona Bolsova (94 WTA, scor 6-3, 6-4), rusoaica Valentina Ivahnenko (250 WTA, 6-2, 6-3) şi belgianca Greetje Minnen (129, 6-1, 6-1), apoi, pe tabloul principal a trecut de veterana Venus Williams (44 WTA), scor 6-4, 6-4 şi de slovaca Magdalena Rybarikova (139), scor 6-3 6-3. Cinci victorii fără vreun set pierdut, însă în cel de-al şaselea, cu slovena Polona Hercog (60), Cori a fost aproape de „ghilotină”.

Totuşi, tânăra Cori s-a impus în două ore şi 45 de minute cu 3-6, 7-6, 7-5. Hercog a condus cu 5-2, în setul al doilea şi a ratat două mingi de meci, una la 5-2 şi alta la 5-3. Tânăra jucătoare americană a revenit spectaculos şi a reuşit să ducă setul în tie-break (9-7!) şi meciul în decisiv. Gauff a avut 4-1 în setul al treilea, a fost egalată, apoi a reuşit la 6-5 break-ul care a dus-o în în optimi, după două ore şi 45 de minute. În seara dinaintea partidei, Gauff a dat online un test la ştiinţă, la şcoala ei din Florida. Ea este prima jucătoare sub 16 ani pe tabloul principal de la Wimbledon, după Laura Robson, în 2009, dar britanica a jucat atunci pe tablou cu wild card.