Franţa – România 2-1. Tricolorii au fost la doar câteva minute de un rezultat mare

logo sportRomânia a pierdut meciul de deschidere de la Campionatul European, malady  1-2 în fa?a Fran?ei. Echipa noastr? a fost la doar câteva minute de un rezultat mare ?i doar o execu?ie de excep?ie a lui Payet, pe final, a f?cut ca na?ionala tricolor? s? piard? la debutul turneului din Hexagon.

Olivier Giroud (57) ?i Dimitri Payet (89) au marcat pentru gazde, iar Bogdan Stancu(65, din penalty) a înscris golul României.

Elevii lui Anghel Iord?nescu au început curajos ?i au trecut pe lâng? deschiderea scorului în minutul 4, când Bogdan Stancu a irosit o mare ocazie de gol, ?utând din doar doi metri în portarul Lloris, de?i sc?pase din marcajul adversarilor.

Dimitri Payet este primul juc?tor francez care ofer? o pas? decisiv? ?i marcheaz? într-un meci de Campionat European, dup? David Trezeguet, în finala turneului final din 2000.

Frustrare în rândul tricolorilor dup? înfrângerea cu Fran?a. ”Meritam un egal”.

”Suntem cu to?ii frustra?i. Este frustrant s? lup?i aproape de la egal la egal 88 de minute cu Fran?a, echipa gazd? ?i s? pierzi de maniera în care am pierdut, cu un ?ut senza?ional. Un egal era mai corect pentru c? dac? ne aducem aminte, în min 2 am avut o ocazie imens?, au mai fost dou? faze controversate. E normal ca Fran?a s? aibe posesia ?i ini?iativa pentru c? era echipa gazd?, mai valoroas?, dar noi am contracarat prin d?ruire ?i munc? ?i le-am ?inut pipet 88 de minute, dar un ?ut senza?ional a f?cut diferen?a. Toat? lumea a apreciat jocul nostru, din p?cate am pierdut a?a cum am pierdut”, a declarat Adi Popa la finalul jocului.

“Nu ?tiu dac? era posibil? victoria, am avut ?ansa s? ne desprindem, au avut ?i ei, putea s? se întâmple orice. Mi s-a p?rut ciudat? decizia din prima repriz?, când Andone a sc?pat singur spre poart? ?i a fost un fault al lui Koscielny. Dac? se d? fault, este ?i cartona? ro?u ?i se schimb? totul. Este doar o remarc? ?i cred c? am pierdut un meci pe care nu trebuia s?-l pierdem. Eu simt acum frustrare, pentru c? puteam ob?ine cel pu?in un rezultat de egalitate. Payet a prins ?utul vie?ii, al carierei”, a declarat veteranul României, R?zvan Ra?.