PROGRAM SFR 10 (12-16 IUNIE 2019)

PROGRAM SFR 10 – 12-16 IUNIE 2019

 

Miercuri, 12 iunie 2019

 

Ora 12:00 – Parcul Regele Ferdinand din fața Palatului Roznovanu Iași

Vernisajul Expoziției – Regina Maria, ambasador irezistibil al istoriei și artei populare românești

Producție: Muzeul Județean de Istorie Brașov și Asociația Forums

Curator: Nicolae Pepene

Deschisă în perioada 12 – 26 iunie 2019

 

Ora 17.00 – Galeria Regală de Artă, Ateneul Național din Iași,

Vernisajul Expoziție – Florin Piersic “Reverență”

Invitați: Florin Piersic, Irina-Margareta Nistor, Andrei Apreotesei

Deschisă în perioda 12 iunie – 12 iulie 2019

 

Ora 17.00 – Galeria Veche, Ateneul Național din Iași,

Vernisajul Expoziției aniversare SFR | Un deceniu de film românesc la Iași

Prezintă: Andrei Giurgia

Deschisă în perioda 12 iunie – 12 iulie 2019

 

Ora 18:00 – Cinema ATENEU

Touch Me Not (2018), regizor: Adina Pintilie

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

Invitați: Adina Pintilie, Bianca Oana

 

Ora 20:30 – Piața Unirii

Deschiderea oficială SFR 10 – Parașutiștii (1972), regizor: Dinu Cocea

Secțiunea: Retrospectiva Florin Piersic

Invitați: Florin Piersic, Ileana Popovici, Irina-Margareta Nistor, Natașa Raab, Șerban Marinescu, George Mihăiță, Ion Dichiseanu

 

 

Joi, 13 iunie 2019

 

Ora 16.00 – Hala FIX

SOS Monumente

Dezbatere pe tema: Filmul fără sfârșit al monumentelor noastre naționale

Invitați: Eugen Vaida, Dan Lungu, Virgil Babîi, Nicolae Pepene, Irina-Margareta Nistor

Dezbaterea este urmată de o degustare de vin

 

Ora 17:00 – SALA TEATRU³ (TNI)

Baltagul (1969), regizor: Mircea Mureșan

Proiecție specială – 50 de ani de la lansare

Secțiunea: Centenar

Invitat: Irina-Margareta Nistor

 

Ora 18.00 – Hala FIX

Epava (2019), regia: Cornel Gheorghiță

Secțiunea: Premieră

 

Ora 18:00 – Cinema ATENEU

Muzica rănilor de război (2018), regizor: Tiberiu Rotărescu

Secțiunea: Documentar

Invitați: Marilena Gheorghiță, Andrei Cârlan, Iulia Nagy

 

Ora 19:30 – SALA TEATRU³ (TNI)

Caisă (2018), regizor: Alexandru Mavrodineanu

Secțiunea: Documentar

Invitat: Alexandru Mavrodineanu

 

Ora 20:00 – Cinema ATENEU

Parking (2019), regizor: Tudor Giurgiu

Secțiunea: Premieră

Invitați: Carmen Florescu, Tudor Giurgiu, Mihai Smarandache, Marin Mălaicu-Hondrari

 

Ora 20.00 – Hala FIX

Casa Enescu – De la magazine… la academie (2017), regia: Gabriela Baiardi

Secțiunea: Documentar TVR Iași

 

Ora 21:00 – Piața Unirii

Haiducii lui Șaptecai (1971), regizor: Dinu Cocea

Secțiunea: Retrospectiva Florin Piersic

Invitați: Florin Piersic, Constantin Codrescu

 

Ora 21:30 – Amfiteatrul PALAS

Moromeții 2 (2018), regizor: Stere Gulea

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

Invitați: Toma Cuzin, Tudor Giurgiu

 

Vineri, 14 iunie 2019

 

Ora 17.00 – SALA TEATRU³ (TNI)

Singură la nunta mea (2018), regizor: Marta Bergman

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

 

Ora 18:00 – Cinema ATENEU

Distanța dintre mine și mine (2018), regizori: Mona Nicoară, Dana Bunescu

Secțiunea: Documentar

Invitat: Dana Bunescu

 

Ora 19:00 – Hala FiX

S’Curte și la FIX 2 – Ia publicul din scurt

Seară de scurt metraje: competiție (votul publicului) și invitați surpriză

 

Ora 20:00 – SALA TEATRU³ (TNI)

Osânda (1976), regizor: Sergiu Nicolaescu

Secțiunea: Centenar

Invitați: Ioana Pavelescu, Ileana Popovici

 

Ora 20:00 – Cinema Victoria

Recital Florin Piersic… Pur și simplu

 

Ora 21:00 – Piața Unirii

Colierul de turcoaze (1985), regizor: Gheorghe Vitanidis

Secțiunea: Retrospectiva Florin Piersic

Invitați: Florin Piersic, Irina-Margareta Nistor

 

Ora 21:00 – Cinema ATENEU

Cine-concert Irina-Margareta Nistor&FoleyAla

România etnografică. Restituiri Dem Demetrescu – PREMIERĂ

Cu sprijinul Dem Creativ

 

Ora 21:30 – Amfiteatrul PALAS

Secretul fericirii (2018), regizor: Vlad Zamfirescu

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

Invitați: Vlad Zamfirescu, Irina Velcescu

 

Ora 21:45 – Tiki Village

Faci sau taci (2019), regizor: Iura Luncașu

Secțiunea: Filme cu cei mai mulți spectatori

Invitați: Ana Baniciu, Sandra Izbașa, Cristina Visterneanu,  Augustin Viziru, Iura Luncașu

 

 

Sâmbătă, 15 iunie 2019

 

Ora 14:00 – Cinema ATENEU

De-aș fi… Harap Alb (1965), regizor: Ion Popescu-Gopo

Secțiunea: Retrospectiva Florin Piersic

Invitat: Irina-Margareta Nistor

 

Ora: 14:00 – Pleiada SPA

Cine-piscina

Poveste unui pierde vara (2018), regizor: Paul Negoescu

 

Ora 16:00 – Cinema ATENEU

Maria – inima României (2018), regizor: Trevor Poots

Secțiunea: Documentar

Invitați: John Florescu, Dan Drăghicescu

 

Ora 17:00 – SALA TEATRU³ (TNI)

Cufărul lui Eminescu (2019), regizori: Cristian Radu Nema, Mimis Ravanis

Secțiunea: Documentar

Invitați: Bianca Michi Nema, Cristian Radu Nema

 

Ora 18:00 – Cinema ATENEU

Sunset (2018), regizor: Laszlo Nemes

Secțiunea: Premieră

Invitat: Vlad Ivanov

 

Ora 19:00 –  SALA TEATRU³ (TNI)

La Moara cu noroc (1956), regizor: Victor Iliu

Secțiunea: Centenar

Invitat: Constantin Codrescu

 

Ora 21:00 – Piața Unirii

Elixirul tinereții (1975), regizor: Gheorghe Naghi

Secțiunea: Retrospectiva Florin Piersic

Invitat: Irina-Margareta Nistor

 

Ora 21:30 – Amfiteatrul PALAS

Să nu ucizi (2019), regizori: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

Invitați: Cătălin Rotaru, Gabi Virginia Șarga

 

Ora 21:30 – Tiki Village

Pup-o, mă! (2018), regizor: Camelia Popa

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

Invitat: Camelia Popa, Gabi Suciu

 

Ora 23:00 – Tiki Village

Concert aniversar SFR 10 ani –  Damian & Brothers

Duminică, 16 iunie 2019

 

Ora 14:00 – Cinema ATENEU

Guvernul copiilor (2019) – 3D, regizor: Ioana Mischie

Secțiunea: Elisabeta Bostan

Invitat: Ioana Mischie

 

Ora 16:00 – Cinema ATENEU

Popeasca (2017), regizor: Stanca Radu

Secțiunea: Premieră – Documentar

Invitat: Gabi Suciu

 

Ora 17:00 – SALA TEATRU³ (TNI)

Dincolo de nisipuri (1974), regizor: Radu Gabrea

Secțiunea: Centenar

Invitat: Victoria Cociaș

 

Ora 18:00 – Cinema ATENEU

Duios Anastasia trecea (1979) – Proiecție specială, 40 de ani de la lansare, regizor: Alexandru Tatos

In memorian: Liana Tatos, Alexandru Tatos

Secțiunea: Centenar

Invitați: Laurențiu Damian, Irina-Margareta Nistor

 

Ora 19:00 – SALA TEATRU³ (TNI)

Bacalaureat (2016), regizor: Cristian Mungiu

Sectiunea: Aniversare

Proiecție specială în onoarea actorului Petru Ciubotaru la împlinirea vârstei de 80 de ani

Invitați: Petru Ciubotaru, Irina-Margareta Nistor, Vlad Ivanov

 

Ora 19:00  The Trumpets

Fabricat in [RO]mania – maraton de reclame românești

Invitat: conf.univ.dr. Gheorghe-Ilie Fârte (Facultatea de Științe ale Comunicării și Relații Publice, UAIC)

 

Ora 21:00 – Piața Unirii

Pintea (1976), rergizor: Mircea Moldovan

Secțiunea: Retrospectiva Florin Piersic

Invitat: Irina-Margareta Nistor

 

Ora 21:30 – Amfiteatrul PALAS

Coborâm la prima (2018), regizor: Tedy Necula

Secțiunea: Cele mai bune filme ale anului 2018/2019

Invitați: Tedy Necula, Victoria Cociaș, Adrian Păduraru

 

Ora 21:45 – Tiki Village

Cap și pajură (2018), regizor: Nicolae Constantin Tănase

Festivitatea de închidere SFR 10

Secțiunea: Premieră

Invitați: Nicolae Constantin Tănase, Alex Călin

 

Detalii pe http://www.festivalsfr.ro

Bilete pe: http://www.ateneuiasi.ro

Comentarii

comentarii