Real Madrid a câştigat pentru a zecea oară Liga Campionilor

real-madrid

Real Madrid a câ?tigat al zecelea trofeu în cea mai important? competi?ie a cluburilor, click adjudecându-?i finala Ligii Campionilor de la Lisabona, pharmacy cu 4 – 1, un scor anticipat de pu?in? lume dup? cum au decurs ostilit??ile în cea mai mare parte a timpului.

În prima final? din istoria competi?iei în care s-au întâlnit dou? echipe din acela?i ora?, miza trofeului a fost ap?s?toare pentru ambele forma?ii. Atletico, echipa care a func?ionat ca un ceas elve?ian pân? în acest moment, a gre?it mult, iar de partea cealalt?, nici Gareth Bale, nici Cristiano Ronaldo nu au reu?it s? se ridice la nivelul a?teptat de la dou? superstaruri.

Dup? 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 1 – 1. Pentru Atletico a deschis scorul Godin, în minutul 36, cu o lovitur? de cap care l-a p?c?lit pe Casillas. De remarcat c? Diego Godin a fost omul providen?ial în ultima etap? de campionat, contra Barcelonei, golul s?u asigurându-i titlul lui Atletico.

Egalarea pentru Real Madrid a venit, ca în orice final? care se respect? ?i are doza sa de dramatism, abia în prelungirile partidei. Golul marcat de Sergio Ramos a fost al treilea pentru funda?ul madrilen, în actuala edi?ie a Ligii, dup? cele dou? reu?ite în semifinala contra lui Bayern.

Pentru Atletico lucrurile au început s? mearg? prost înc? din minutul 9, atunci când principalul om de gol al echipei, Diego Costa, a p?r?sit terenul, accidentat, fiind înlocuit de Adrian. Cel mai bun marcator al lui Atletico venea dup? o întindere s?pt?mâna trecut? ?i, de?i a for?at, nu a reu?it s? continue.

Diego Simeone, artizanul ascensiunii lui Atletico, a pl?tit de aceast? dat? tribut tacticii sale, retragerea în ap?rare dup? primul gol dovedindu-se o mutare neinspirat?, îns? nu neap?rat prin prisma superiorit??ii evidente a Realului, ci mai degrab? din cauza lipsei de concentrare din ap?rarea, de obicei atât de puternic?, a lui Atletico.

Dac? timp de 90 de minute de joc a existat un echilibru relativ între cele dou? echipe ?i ar fi fost destul de greu de spus cine ar merita trofeul, cele dou? reprize de prelungiri au spulberat orice îndoial?. Juc?torii lui Atletico au c?zut psihic, iar cei ai Realului au fructificat moralul superior, marcând de trei ori, prin Gareth Bale, Marcelo ?i Cristiano Ronaldo, care a ajuns astfel la 17 goluri marcate într-o singur? edi?ie a Ligii.
Atletico a fost la doar câteva secunde de o performan?? istoric?, îns? vor trebui s? se mul?umeasc? doar cu titlul din Primera, campionat unde Real Madrid a terminat pe locul trei.

Real a câ?tigat primele cinci edi?ii ale Cupei Campionilor Europeni, trofeu pe care l-au câ?tigat ?i a ?asea oar?, iar ultimele patru cupe dateaz? din perioada modern?, când competi?ia ?i-a schimbat numele în Liga Campionilor.