România a cucerit nouă medalii la Campionatul European de gimnastică de la Sofia

gimansticaDelega?ia României s-a întors acas? cu nou? medalii, and de la Campionatele Europene de Gimnastic? de la Sofia. La senioare, illness România a luat aurul la echipe, iar Larisa Iordache a ob?inut aurul la sol, argintul la bârn? ?i bronzul la s?rituri. Nici junioarele tricolore nu s-au l?sat mai prejos ?i au pus ?i ele mâna pe cinci medalii: patru de argint ?i una de bronz.

Larisa Iordache a urcat pe prima treapt? a podiumului la sol, la egalitate cu italianca Vanessa Ferrari.Sportiva noastr? a fost notat? cu 14.800, în timp ce Diana Bulimar a primit nota 14.400, cu care s-a clasat pe locul 4, la egalitate cu poloneza Marta Pihan-Kulesza. Larisa ?i-a trecut în cont medalia de argint în final? la bârn?, cu nota 14.800. Ea a fost devansat? de Maria Harenkova (Rusia, 14.933), dar a terminat înaintea altei rusoaice, Alia Mustafina (14.733). Larisa Iordache a cucerit medalia de bronz la s?rituri (14.533). A fost notat? la prima încercare cu 14.866, ?i cu 14.200 la cea de-a doua. Din p?cate, românca a terminat pe locul 6 în finala la paralele, fiind notat? cu 14.533, cu care s-a clasat pe locul 6. Medaliile au fost câ?tigate de Rebecca Downey (15.500), Alia Mustafina (15.266) ?i Daria Spiridonova (14.966).

Echipa feminin? de gimnastic? a României a câ?tigat medalia de aur la Europeanul din ?ara vecin?. Antrenorul coordonator al lotului feminin de gimnastic? al României, Octavian Bellu, a avut la dispozi?ie urm?toarea echip?: Larisa Iordache, Diana Bulimar, Andreea Munteanu, ?tefania St?nil? ?i Silvia Zarzu. Pe doi a terminat Marea Britanie, iar pe trei a ie?it Rusia.

NOTELE

S?RITURI: ?tefania St?nil? 14.666, Silvia Zarzu 14.633, Larisa Iordache 14.866

PARALELE: ?tefania St?nil? 13.500, Diana Bulimar 14.133, Larisa Iordache 13.966

BÂRN?: Diana Bulimar 14.533, Andreea Munteanu 14.933, Larisa Iordache 14.700

SOL: Andreea Munteanu 14.133, Diana Bulimar 14.225, Larisa Iordache 14.466

PODIUM: România aur cu 172.754 puncte, Marea Britanie argint cu 170.663 puncte ?i Rusia bronz cu 169.329