Steaua București – Pandurii Târgu Jiu: 2-2

fotbal genericSteaua Bucure?ti ?i Pandurii Tg. Jiu au terminat nedecis, try 2-2 (2-0), purchase luni seara, recipe în Ghencea, în ultimul meci din etapa a 32-a a Ligii I de fotbal, disputat cu por?ile închise.

Steaua a condus cu 2-0 la pauz?, gra?ie golurilor marcate de Claudiu Ke?eru, în minutul 8 din penalty ?i Gabriel Iancu, în minutul 16. Pandurii au jucat mult mai bine dup? pauz?, profitând ?i de superioritatea numeric? în fa?a Stelei, în urma elimin?rii italianului Federico Piovaccari, în minutul 38, pentru dou? cartona?e galbene în decurs de doar dou? minute. Lituanianul Deivydas Matulevicius a redus din diferen?? dup? doar 14 secunde scurse din repriza secund?, iar Dan Nistor a egalat în minutul 72 cu un ?ut din afara careului, deviat nefericit de Gabi Matei.

Gorjenii au avut o bar?, prin Erico Da Silva, în minutul 18 ?i au cerut un penalty în minutul 21, la un duel între c?pitanul Stelei, Paul Pîrvulescu, ?i Paul Anton.

Pentru Pandurii a fost meciul cu num?rul 300 în prima lig?.

În cele 18 partide directe, Steaua a ob?inut 8 victorii, 8 meciuri s-au încheiat la egalitate, iar Pandurii a învins de dou? ori, potrivit site-ului LPF. Steaua are doar o victorie în ultimele ?apte meciuri cu Pandurii, cinci remize ?i o înfrângere.
Scorul a fost egal ?i în tur, 1-1.
Pandurii nu au nicio victorie în ultimele ?ase partide din Liga I — trei egaluri, trei e?ecuri.